Aktuálně


Blíží se podzim a časté inverze
Posted on 19 Sep 2012 at 08:50
 

S mrazivým počasím a inverzí souvisí i zhoršená smogová situace na některých místech naší republiky. Slovo smog vzniklo ze spojení anglických označení pro kouř a mlhu. Jedná se o chemické znečištění ovzduší, které má na svědomí člověk. Jeho součástí bývá takzvaný přízemní ozón, díky kterému je někdy možné pozorovat smog jako namodralý opar.


Letní a zimní typy smogu


Obecně se dělí na dva typy. Letní a zimní. Zimní, neboli londýnský smog, vzniká sloučením mlhy s oxidy síry a dalšími látkami, které se tvoří spalováním. Proto se tento typ objevuje zejména v městské zástavbě v zimních měsících, kdy lidé nejvíce topí. V zimním období trávíme více času v uzavřených prostorách, méně větráme, a právě čistička vzduchu s ionizátorem zlepší ovzduší v místnosti.


Proč se hromadí škodliviny v ovzduší


Studený těžký vzduch zůstává při zemi. Nad ním je vrstva, kdy teplota s výškou roste - ona inverze, tedy vzduch mnohem teplejší než při zemi. Hranice inverze může ležet různě vysoko. Je-li blízko země, jsou koncentrace škodlivin v ovzduší vysoké, posune-li se výš, může se kvalita vzduchu přechodně vylepšit. Zásadní zlepšení ale obvykle nastane až po přechodu výrazné fronty," uvádí meteoroložka Alena Zárybnická.


Smog je neoddiskutovatelně zdraví škodlivý. U lidí může jeho následkem docházet k dýchacím potížím, pálení očí, bolesti hlavy, malátnosti, problémům s kůži či ke snížení obranyschopnosti organismu.V Moravskoslezském kraji je problémem především vysoká koncentrace polétavého prachu (PM10), jeho škodlivost je vyšší o přítomnost popílku, jenž umožňuje snadný přenos škodlivin do plic.


Brno patří dlouhodobě mezi nejšpinavější města ČR


Ovzduší v Moravskoslezském kraji a přilehlých polských okresech je přitom v některých ohledech nejšpinavějším z celé Evropy. Ale příliš znečištěná jsou i jiná města ČR. Podle výsledků měření monitorovacích stanic mělo loni Brno nadlimitně zamořený vzduch déle než je legální, tedy přesáhlo počet dní, po které smí být legálně překročen denní limit pro polétavý prach (PM10). V tomto ohledu Brno předstihuje i mnohá severočeská nebo severomoravská města, proslulá notoricky špatným stavem ovzduší jako jsou Most, Ústí nad Labem, Třinec nebo Frýdek-Místek.


Znečištěné ovzduší má výrazný vliv i na zdravotní stav dětí. Na Ostravsku například trpí astmatem až 4krát více dětí než jinde. Pořízení čističky vzduchu s ionizátorem do mateřských školek není finančně nákladné, protože většinou stačí do jedné místnosti jedna čistička vzduchu s ionizátorem. Také čekárny lékařů a ordinace by měly být vybaveny čističkou vzduchu s ionizátorem, které likvidují viry a bakterie od nemocných pacientů.


Tým SUPER PLUS

Přehled aktualitdýcháme čistý vzduch

Výhody čističek SUPER PLUS


» absence výměnných filtrů

» nehlučnost

» nízká váha

» několik úrovní výkonu

» nejnižší spotřeba el. energie

    ve srovnání s konkurencí

» certifikáty SZÚ